Notariusz w Krakowie Agnieszka Kozek Logo

Dożywocie czy darowizna?

Należy zacząć od różnic pomiędzy darowizną, a dożywociem. Dotyczą one przede wszystkim przedmiotu, charakteru tych umów, a także innych podstaw ich opodatkowania.

Przedmiotem umowy dożywocia jest własność dowolnej nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego lub udział w tych prawach. Natomiast przedmiotem umowy darowizny mogą być także inne prawa majątkowe. np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, rzeczy ruchome, pieniądze.

W zakresie odpłatności umowa darowizny nie przewiduje zobowiązania nabywcy do spełnienia świadczenia wzajemnego, gdyż przeniesienie własności następuje pod tytułem nieodpłatnym. Nie wyklucza to jednak np. możliwości ustanowienia prawa dożywotniego mieszkania czy służebności osobistej mieszkania na rzecz darczyńcy lub ustanowienia tych praw na ściśle określony czas. Natomiast  umowa dożywocia jest umową o charakterze odpłatnym, bowiem w przypadku dożywocia nabywca nieruchomości jest zobowiązany zapewnić dożywotnikowi określone świadczenia majątkowe np. dożywotnie utrzymanie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb.

Podstawowa różnica pomiędzy dożywociem, a darowizną polega więc na tym, że dożywocie ma charakter odpłatny, natomiast darowizna jest nieodpłatna.

W związku z tym, że umowa o dożywocie jest umową odpłatną nieruchomość nabyta w drodze umowy o dożywocie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Oznacza to, że jeśli nie mają zawartej odpowiedniej intercyzy – zobowiązania jakie przyjmują na siebie nabywcy będą realizowane z ich majątku wspólnego. Natomiast umowa darowizny wchodzi do majątku osobistego osoby obdarowanej.

Pod względem podatkowym nabycie w drodze umowy o dożywocie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych w stawce 2 % wartości nieruchomości, bez względu na pokrewieństwo stron. Nabycie w drodze umowy darowizny podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od spadków od darowizn, przy czym obecnie najbliższa rodzina  zwolniona  jest od tego podatku.

Do umowy dożywocia nie stosuje przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących darowizny, w tym również dotyczących zachowku.  W związku z tym dożywocie w przeciwieństwie do darowizny nie podlega zaliczeniu na zachowek.

O umowie dożywocia oraz o tym, czym różni się dożywocie od sprzedaży nieruchomości, można przeczytać tutaj:

Dożywocie (umowa o dożywocie)

Dożywocie, a sprzedaż nieruchomości

Przydatne linki

Notariusz Kraków Kontakt​

Kancelaria Notarialna Agnieszka Kozek
notariusz w Krakowie
Plac Kossaka 3, 31-106 Kraków
(z tyłu Jubilatu, przy parkingu)

Godziny przyjmowania stron
pon. – pt. 9.00 – 18.00

Soboty i inne godziny po uprzednim
uzgodnieniu z notariuszem.

Kancelaria mieści się na I piętrze budynku z windą.
Obok Kancelarii znajdują się miejsca parkingowe,
parking strzeżony oraz oddziały większości banków.

NIP: 677 161 58 14 REGON: 356290278

Numer rachunku BNP PARIBAS:
PL 89 1600 1039 0002 0037 5445 6001
Numer BIC/SWIFT PPABPLPK

Lokalizacja w centrum Krakowa, u zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych – umożliwia dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską,
z okolic: Stare Miasto, Salwator, Zwierzyniec, Dębniki, Śródmieście,  Bronowice, Prądnik, Krowodrza, Kazimierz, Zabłocie, Podgórze czy Nowa Huta.

W pobliżu Kancelarii znajdują się przystanki MPK Jubilat.