Notariusz w Krakowie Agnieszka Kozek Logo

Dożywocie, a sprzedaż nieruchomości

Przenosząc odpłatnie na bliskie osoby nieruchomość lub mieszkanie najczęściej zawierane są umowy o dożywocie lub  sprzedaży. W praktyce dożywocie i sprzedaż znacznie różnią się pod względem wzajemnych świadczeń i przedmiotów.

W przypadku dożywocia nabywca nieruchomości nie jest ograniczony w możliwości rozporządzania nieruchomością, którą nabył w drodze umowy dożywocia i może obciążyć nieruchomość np. hipoteką, służebnością lub nawet ją zbyć. Jednak nadal ciąży na nim odpowiedzialność za świadczenia z umowy dożywocia wymagalne po nabyciu przez niego tej nieruchomości. Dożywotnik może jednak żądać zamiany dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości dożywocia może też wystąpić o jej rozwiązanie. W praktyce strony mogą też rozwiązać dożywocie przed notariuszem.

W umowie o dożywocie nie można wyłączyć możliwości zbycia nieruchomości, ale można dodatkowo zobowiązać osobę, która nieruchomość otrzymała w drodze umowy dożywocia do niezbywania nieruchomości po jej nabyciu, nie skutkuje to jednak nieważnością umowy zbycia nieruchomości.

O umowie dożywocia oraz o tym, czym różni się dożywocie od darowizny, można przeczytać tutaj:

Dożywocie (umowa o dożywocie)

Dożywocie czy darowizna?

Przed zawarciem umowy warto umówić się na bezpłatne spotkanie informacyjne z notariuszem oraz podać numer księgi wieczystej dla nieruchomości. Jak załatwić sprawę u notariusza?

Jeśli chcecie Państwo uzyskać dodatkowe informacje, w szczególności która umowa będzie korzystniejsza: dożywocie, czy sprzedaż – zapraszamy na bezpłatne spotkanie informacyjne w naszej Kancelarii, Kraków Plac Kossaka 3.

Przydatne linki

Notariusz Kraków Kontakt​

Kancelaria Notarialna Agnieszka Kozek
notariusz w Krakowie
Plac Kossaka 3, 31-106 Kraków
(z tyłu Jubilatu, przy parkingu)

Godziny przyjmowania stron
pon. – pt. 9.00 – 18.00

Soboty i inne godziny po uprzednim
uzgodnieniu z notariuszem.

Kancelaria mieści się na I piętrze budynku z windą.
Obok Kancelarii znajdują się miejsca parkingowe,
parking strzeżony oraz oddziały większości banków.

NIP: 677 161 58 14 REGON: 356290278

Numer rachunku BNP PARIBAS:
PL 89 1600 1039 0002 0037 5445 6001
Numer BIC/SWIFT PPABPLPK

Lokalizacja w centrum Krakowa, u zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych – umożliwia dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską,
z okolic: Stare Miasto, Salwator, Zwierzyniec, Dębniki, Śródmieście,  Bronowice, Prądnik, Krowodrza, Kazimierz, Zabłocie, Podgórze czy Nowa Huta.

W pobliżu Kancelarii znajdują się przystanki MPK Jubilat.