Notariusz w Krakowie Agnieszka Kozek Logo

Intercyza

Pojęcie intercyza często bywa utożsamiane z rozdzielnością majątkową. Intercyza jest jednak szersza,  gdyż jest to każda umowa majątkowa regulująca stosunki majątkowe w małżeństwie. Relacje majątkowe między małżonkami reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wynika z nich, że od chwili zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), co oznacza, że wszystko co kupią po ślubie jest wspólne, nawet gdy pieniądze pochodzą z wynagrodzenia za pracę jednego z nich. Małżonkowie mogą wspólność ustawową ograniczyć lub rozszerzyć o pewne kategorie przedmiotów, które dotychczas należały do ich majątków osobistych. W tym celu podpisują u notariusza odpowiedni rodzaj umowy majątkowej, zwanej intercyzą. Umową majątkową mogą także ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. W związku z tym w polskim systemie prawnym obecnie istnieją cztery rodzaje umów majątkowych małżeńskich (intercyz):

  • intercyza rozszerzająca wspólność ustawową
  • umowa majątkowa ograniczająca wspólność ustawową
  • intercyza ustanawiająca rozdzielność majątkową
  • umowa majątkowa ustanawiająca rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków

Warto wiedzieć,  że każda z tych umów majątkowych może zostać podpisana przed zawarciem małżeństwa. W trakcie małżeństwa można ją  rozwiązać, a także zmienić na inny  jej rodzaj.

W praktyce małżonkowie najczęściej zawierają intercyzy ustanawiające rozdzielność majątkową, czyli umowy rozdzielności majątkowej. Na skutek zawarcia takiej intercyzy, zasadniczo każdy z nich zachowuje swój własny majątek nabyty przed jej zawarciem, jak też majątek osobisty nabyty po jej zawarciu. Wierzyciel jednego z małżonków nie może żądać zaspokojenia z majątku współmałżonka, należy jednak poinformować go o zawarciu intercyzy.

Więcej o ustrojach rozdzielności majątkowej: Rozdzielność majątkowa, a rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.

Notariusz Kraków Kontakt​

Kancelaria Notarialna Agnieszka Kozek
notariusz w Krakowie
Plac Kossaka 3, 31-106 Kraków
(z tyłu Jubilatu, przy parkingu)

Godziny przyjmowania stron
pon. – pt. 9.00 – 18.00

Soboty i inne godziny po uprzednim
uzgodnieniu z notariuszem.

Kancelaria mieści się na I piętrze budynku z windą.
Obok Kancelarii znajdują się miejsca parkingowe,
parking strzeżony oraz oddziały większości banków.

NIP: 677 161 58 14 REGON: 356290278

Numer rachunku BNP PARIBAS:
PL 89 1600 1039 0002 0037 5445 6001
Numer BIC/SWIFT PPABPLPK

Lokalizacja w centrum Krakowa, u zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych – umożliwia dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską,
z okolic: Stare Miasto, Salwator, Zwierzyniec, Dębniki, Śródmieście,  Bronowice, Prądnik, Krowodrza, Kazimierz, Zabłocie, Podgórze czy Nowa Huta.

W pobliżu Kancelarii znajdują się przystanki MPK Jubilat.