Notariusz w Krakowie Agnieszka Kozek Logo

Zakup mieszkania z hipoteką Kraków - czy jest możliwy?

Zakup mieszkania lub domu często następuje za środki uzyskane z kredytu lub pożyczki. Z kolei najczęściej stosowanym sposobem zabezpieczenia spłaty tych zobowiązań jest hipoteka umowna. Czy można kupić lub sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką?  Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca.

Hipoteka polega na tym,  że  obciąża nieruchomość bez względu na to, kto jest jej aktualnym właścicielem. Hipoteka jest ściśle związana z nieruchomością, którą obciąża, a nie z jej właścicielem. W związku z tym, pomimo obciążenia nieruchomości hipoteką – właściciel nadal może swobodnie nią dysponować np. sprzedać obciążone mieszkanie. Jednocześnie hipoteka pozwala wierzycielowi na dochodzenie zaspokojenia z nieruchomości, bez względu kogo jest ona aktualnie własnością.

Zasady te dotyczą zarówno hipotek umownych jak też przymusowych.

Warto wiedzieć, że kupując nieruchomość obciążoną hipoteką – kupujący (dłużnik rzeczowy) może więc zostać zobowiązany do spłaty zadłużenia, w sytuacji gdy poprzedni właściciel (dłużnik osobisty) nie spłaci swojego zobowiązania zabezpieczonego tą hipoteką. Dla wierzyciela np. Banku, urzędu skarbowego,  czy ZUS – nie ma bowiem większego znaczenia, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości, gdyż w jego interesie jest odzyskanie zainwestowanych pieniędzy.

W związku z tym,  należy dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości, którą planuje się kupić. W szczególności, jeśli cena jest atrakcyjna, a właściciel nalega na szybkie zawarcie umowy. Może się bowiem okazać, że nieruchomość jest obciążona hipoteką umowną lub przymusową. Kupując wymarzone mieszkanie, dom lub działkę nie należy podejmować pochopnych decyzji i podpisywać dokumentów. Z drugiej strony nie należy rezygnować z zakupu wymarzonej  nieruchomości, tylko z tego powodu, że   jest obciążona hipotecznie lub istnieje ryzyko ich powstania. Warto dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości i zadłużenia hipotecznego oraz znaleźć optymalny w konkretnej sytuacji, sposób zabezpieczenia przed takim ryzykiem.

W praktyce naszej Kancelarii coraz częściej zdarzają sytuacje sprzedaży nieruchomości obciążonymi hipotekami. Wiele osób sprzedaje nieruchomości obciążone hipoteką, np. z uwagi na utratę zdolności kredytowej, zakup innej nieruchomości, zmianę miejsca zamieszkania lub inne sytuacje życiowe. Standardem stają się też umowy sprzedaży, w których zakup nieruchomości obciążonej hipoteką finansowany jest również ze środków pochodzących z kredytu. Istnieją sprawdzone i pewne pod względem prawnym rozwiązania oraz sposoby na to, by zakup nieruchomości obciążonej hipoteką był całkowicie bezpieczny dla kupującego i nie wiązał się z ryzykiem spłaty np. cudzego kredytu lup podatku.

Warto przeczytać również: Hipoteka.

Jeśli chcecie Państwo bezpiecznie przeprowadzić zakup nieruchomości obciążonej hipoteką oraz ustalić opłaty – zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Notarialną Kraków, Plac Kossaka 3.

Przydatne linki Notariusz Kraków

Notariusz Kraków Kontakt​

Kancelaria Notarialna Agnieszka Kozek
notariusz Kraków
Plac Kossaka 3, 31-106 Kraków
(z tyłu Jubilatu, przy parkingu)

Godziny przyjmowania stron
pon. – pt. 9.00 – 18.00

Soboty i inne godziny po uprzednim
uzgodnieniu z notariuszem.

Kancelaria mieści się na I piętrze budynku z windą.
Obok Kancelarii znajdują się miejsca parkingowe,
parking strzeżony oraz oddziały większości banków.

NIP: 677 161 58 14 REGON: 356290278

Numer rachunku BNP PARIBAS:
PL 89 1600 1039 0002 0037 5445 6001
Numer BIC/SWIFT PPABPLPK

Lokalizacja w centrum Krakowa, u zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych – umożliwia dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską,
z okolic: Stare Miasto, Salwator, Zwierzyniec, Dębniki, Śródmieście,  Bronowice, Prądnik, Krowodrza, Kazimierz, Zabłocie, Podgórze czy Nowa Huta.

W pobliżu Kancelarii znajdują się przystanki MPK Jubilat.