Notariusz w Krakowie Agnieszka Kozek Logo

Umowa darowizny Kraków (darowizna Kraków)

W praktyce większość osób ma świadomość, że darowizna jest przekazaniem składników majątkowych na rzecz określonej osoby, bez obowiązku zapłaty pieniędzy za otrzymaną darowiznę. Jednak nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób i w jakiej formie można dokonać darowizny oraz jakich należy dopełnić formalności w urzędzie skarbowym.

Darowizna jest obecnie najczęściej stosowaną formą przekazania majątku na rzecz najbliższych członków rodziny. Wiąże się to  z faktem, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny na rzecz małżonka, dzieci, wnuków, prawnuków, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę – zwolnione od podatku od spadków i darowizn.

Przepisy kodeksu cywilnego stanowią, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Co do zasady oświadczenie darczyńcy powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego, jednak jeżeli świadczenie zostało faktycznie spełnione umowa darowizny będzie ważna pomimo niezachowania tej formy.  

Więcej o darowiźnie od rodziców oraz darowiźnie nieruchomości można przeczytać tutaj:

Darowizna od rodziców

Darowizna nieruchomości

 

Notariusz Kraków Kontakt​

Kancelaria Notarialna Agnieszka Kozek
notariusz Kraków
Plac Kossaka 3, 31-106 Kraków
(z tyłu Jubilatu, przy parkingu)

Godziny przyjmowania stron
pon. – pt. 9.00 – 18.00

Soboty i inne godziny po uprzednim
uzgodnieniu z notariuszem.

Kancelaria mieści się na I piętrze budynku z windą.
Obok Kancelarii znajdują się miejsca parkingowe,
parking strzeżony oraz oddziały większości banków.

NIP: 677 161 58 14 REGON: 356290278

Numer rachunku BNP PARIBAS:
PL 89 1600 1039 0002 0037 5445 6001
Numer BIC/SWIFT PPABPLPK

Lokalizacja w centrum Krakowa, u zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych – umożliwia dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską,
z okolic: Stare Miasto, Salwator, Zwierzyniec, Dębniki, Śródmieście,  Bronowice, Prądnik, Krowodrza, Kazimierz, Zabłocie, Podgórze czy Nowa Huta.

W pobliżu Kancelarii znajdują się przystanki MPK Jubilat.