Odrzucenie spadku Kraków
Osoba należąca do kręgu spadkobierców ustawowych lub testamentowych nie ma obowiązku przyjęcia spadku. Każdy spadkobierca ma prawo przyjąć lub odmówić przyjęcia należnego mu spadku w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku.
Spadek odrzucić można dopiero po śmierci spadkodawcy. Odrzucenia spadku można dokonać w obecności notariusza lub przed Sądem spadku. W przypadku odrzucenia spadku cała należna część spadku (aktywów i pasywów) przechodzi na zstępnych (dzieci, a w dalszej kolejności na wnuki i prawnuki), którzy od tej chwili zostają powołani do spadku. Zstępni mogą zdecydować, czy chcą przyjąć część majątku należną ich wstępnemu. W tym celu powinni złożyć odpowiednie oświadczenia. Istotnym jest, że spadku nie można częściowo przyjąć (np. z zakresie aktywów), a w pozostałej części odrzucić (np. tylko w zakresie długów). Przyczyna odrzucenia spadku nie jest istotna.
Na odrzucenie spadku każdy ze spadkobierców ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Najczęściej termin ten liczy się więc od momentu śmierci spadkodawcy. W tym czasie powinien zdecydować (czy chce przyjąć spadek w całości, z dobrodziejstwem inwentarza, czy chce go odrzucić) oraz złożyć odpowiednie oświadczenie woli o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Jest to decyzja wiążąca, której nie można odwołać.
O dziedziczeniu długów spadkowych można przeczytać tutaj:
Odrzucenie spadku przez małoletniego
Odrzucenie spadku wymaga złożenia oświadczenia woli w obecności notariusza lub w Sądzie spadku. Mogą go złożyć wyłącznie osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.
W przypadku, gdy spadkobiercą jest osoba małoletnia, oświadczenie o odrzuceniu spadku składa za niego przedstawiciel ustawowy (najczęściej rodzice lub jedno z nich).
Przedstawiciel ustawowy musi jednak wcześniej uzyskać zezwolenie właściwego Sądu Rodzinnego i Opiekuńczego na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka.
Podstawą złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu osoby małoletniej jest prawomocna zgoda tego Sądu.
Notariusz Kraków Kontakt
Kancelaria Notarialna Agnieszka Kozek
notariusz w Krakowie
Plac Kossaka 3, 31-106 Kraków
(z tyłu Jubilatu, przy parkingu)
Godziny przyjmowania stron
pon. – pt. 9.00 – 18.00
Soboty i inne godziny po uprzednim
uzgodnieniu z notariuszem.
Kancelaria mieści się na I piętrze budynku z windą.
Obok Kancelarii znajdują się miejsca parkingowe,
parking strzeżony oraz oddziały większości banków.
NIP: 677 161 58 14 REGON: 356290278
Numer rachunku BNP PARIBAS:
PL 89 1600 1039 0002 0037 5445 6001
Numer BIC/SWIFT PPABPLPK
+48 12 421 16 05
+48 12 432 60 00
+48 501 462 233
+48 509 692 952
notariusz.kozek@gmail.com
notariuszAK@protonmail.com
Do dyspozycji Klientów Wi-Fi.
Lokalizacja w centrum Krakowa, u zbiegu głównych szlaków komunikacyjnych – umożliwia dogodny dojazd samochodem i komunikacją miejską,
z okolic: Stare Miasto, Salwator, Zwierzyniec, Dębniki, Śródmieście, Bronowice, Prądnik, Krowodrza, Kazimierz, Zabłocie, Podgórze czy Nowa Huta.
W pobliżu Kancelarii znajdują się przystanki MPK Jubilat.